تاکسی‌های هوایی و تحول در تاکسیرانی!

تاکسی های هوایی دبی
تاکسی های هوایی دبی

تاکسی‌های هوایی و تحول در تاکسیرانی!

خیابان‌های پرترافیک و پرازدحام در کلان‌شهرها و پیش‌بینی شدت یافتن این دو معضل زندگی شهری باعث شده است تا برخی شرکت‌ها به فکر تاکسی پرنده بیافتند اما پرواز در شهر مشکلات و محدودیت‌های خاص خودش را دارد و شاید مهم‌ترین چالش فراهم کردن شرایط ایمن برای افرادی که پرواز می‌کنند و سایر شهروندان باشد. در چند روز اخیر از تاکسی پرنده‌ای بانام ولوکوپتر که 18 موتور الکتریکی دارد و می‌تواند حداکثر دو نفر را به آسمان ببرد رونمایی شده است. شرکتی دایملر آلمان که در صنعت خودروسازی پرآوازه است با سرمایه‌گذاری معادل 25 میلیون یورو در این پروژه به فکر در دست گرفتن حمل‌ونقل هوایی و درون‌شهری در آینده نه‌چندان دور در کشورهای ثروتمند است.

صرفه‌جویی در زمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که پرواز در وهله اول بسیار کارآمد می‌شود صرفه‌جویی در زمان است. برای مدیران و تاجران این روزها رسیدن به محل جلسه در کمتر از 10 دقیقه آن‌هم در مسیری که بیشتر از 1 ساعت زمان نیاز دارد یک مزیت فوق‌العاده است. بر روی جاده‌ها و مسیرهای شهری هرلحظه ممکن است به دلایل مختلف ترافیک ایجاد شود اما در آسمان این مشکلات وجود ندارد و به حداقل کاهش پیدا می‌کند. سرعت در آسمان بسیار بیشتر از روی زمین است و ولوکوپتر می‌تواند نمونه‌ای فوق‌العاده از یک تاکسی سریع باشد که نیاز به مهارت خلبانی هم ندارد چراکه به سیستم ناوبری خودکار مجهز است و می‌توان به آن تاکسی هوایی از نوع خود پرواز هم لقب داد. در صورت موفقیت این پروژه این تاکسی هوایی می‌توانند مانند سایر تاکسی‌های مبتنی بر فناوری مانند اوبر در دسترس همگان قرار بگیرد و تنها کافی است که مبدأ و مقصد خود را در اپلیکیشن مخصوصش مشخص کرده و هزینه آن را بپردازید در نزدیک‌ترین محل فرود می‌توانید پروازی سریع را بر فراز شهر تجربه کنید.

امنیت در آسمان

اولین چیزی که بعد از شنیدن نام وسایل پرنده ممکن است به ذهن خطور کند موضوع امنیت در پرواز است هرچند ازنظر آمار تعداد افرادی که براثر سقوط هواپیما می‌میرند نسبت به آن‌هایی که در خیابان و براثر تصادف جان خود را از دست می‌دهند بسیار کمتر است اما اخبار حوادث هوایی بسیار بیشتر منتشر می‌شود و قابل‌توجه‌تر است. در این پروژه چند میلیون دلاری که تنها یک سقوط می‌تواند کل پروژه را مختل کند تأمین امنیت موضوع بسیار مهمی است که بدون آن می‌توان این پروژه بزرگ را شکست‌خورده تلقی کرد. با توجه به طراحی این وسیله پرواز که از کوادکوپترها الهام گرفته‌شده است و با توجه به تعداد زیاد موتورها این موضوع تا حد زیادی حل‌شده است و با از دست دادن نیمی از موتورها این وسیله بازهم می‌تواند فرودی ایمن داشته باشد و البته راه‌حل‌ها و پیشگیری‌های فنی متعددی برای جلوگیری از برخورد و سقوطش در نظر گرفته‌شده است. استفاده از موتورهای کوچک اما در تعداد بالا باعث شده است تا صدای پرواز این وسیله هم برای تردد و پرواز در شهر مناسب باشد. سیستم‌های ناوبری خودکار در دنیای ماشین‌ها مدتی است به‌صورت آزمایشی در حال استفاده است و توانسته است تا حد زیادی مانع بروز تصادف و حادثه شود و ایمن بودن خود را به اثبات رسانده است. در آزمایشی که ولوکوپتر در چند روز گذشته از آن پیروز بیرون آمد این وسیله آزمایش شد و توانست به‌صورت خودکار پرواز ایمنی را به نمایش بگذارد و البته یک نفر را هم با خود حمل کرد.

چالش‌ها و زنگ‌های خطر

بعد از ماجرای 11 سپتامبر پرواز در شهرها با محدودیت‌های بیشتری مواجه شد و در رابطه با بسیاری از موارد مشابه که ماشین‌های پرنده معرفی شدند همین موضوع یکی از چالش‌های مهم بر سر تجاری‌سازی این وسایل بوده است. درواقع چالش مهم طراحان این وسایل پرنده این است که این وسایل بتوانند شرایط لازم برای پرواز ایمن بر فراز شهرها را داشته باشند. قابلیت پرواز با سرعت و صدای کم یکی از ویژگی‌های مهم ولوکوپتر است اما این وسیله در حال حاضر تنها 5 دقیقه درحالی‌که یکی از شیخ‌های دبی را در خود داشت پرواز کرده است و ازنظر زمان پرواز هم باید بتواند به مدت‌زمان 30 دقیقه پرواز برسد. یکی از چالش‌های مهم در این وسیله پرنده خود پرواز این است که بتواند از برخورد به موانع و یا سایر تاکسی‌های هوایی جلوگیری کند و تنها بر اساس نقطه‌ای که کاربر به او می‌دهد پروازش را انجام دهد. با توجه به اینکه این وسیله پرنده همانند پهبادها قابلیت کنترل از راه دورهم دارند ممکن است توسط افراد و تروریست‌ها هک شوند و در جهت حمله به ساختمان‌ها و اهداف تروریستی مورداستفاده قرار بگیرند که همین موضوع می‌تواند زنگ خطری برای طراحان و شهروندان باشد.

آینده حمل‌ونقل

به نظر می‌رسد وسایل پرنده در دنیای آینده جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص خواهند داد. در بخش تحویل کالا خودروهای خودران به پهبادهایی مجهز خواهند بود که بسته‌های پستی و خریدهای کاربران را به‌صورت خودکار تحویل می‌دهند و جابجایی‌های شهری هم توسط ماشین‌های خود پرواز با هزینه‌ای مناسب انجام خواهد شد و این‌ها تنها زمانی ممکن خواهد بود که تمام چالش‌های پیش رو و موانع موجود برداشته شوند و راه‌حل‌های اجرایی و مناسبی پیشنهاد شوند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن ولوکوپتر 5 سال زمان نیاز دارد تا بتواند به‌صورت تجاری در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به پرواز دربیاید و خدمات خود را ارائه کند. شرکت‌های اروپایی با درک بازار هدف خود به‌خوبی طرح‌ها و ایده‌های خود را در مناطقی از دنیا اجرایی می‌کنند که احتمال همه‌گیر شدن آن بیشتر است چراکه افراد برای موارد عجیب به‌راحتی پول هنگفت خرج می‌کنند.

سعید ضروری – روزنامه جام جم – ضمیمه چمدان

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here