جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویلی، ویلچری که خانه ماهی‌ها می‌شود

من، سعید ضروری، ماجراجوی دارای معلولیت به‌منظور نشان دادن جدی بودن خطر نابودی مرجان‌ها به خاطر غواصی بیش از حد در سایت‌های مرجانی، گرمایش و آلودگی آب دریاها و … قصد دارم ویلی (ویلچر برقی) را بعد از 13 سال و طی کردن مسافتی معادل بیش از 1 دور به دور کره مریخ (21 هزار کیلومتر) و همراهی در سفرها و ماجراجویی‌های شگفت‌انگیزم در دریا غرق کنم و با حمایت ریاست اداره محیط زیست قشم (سید محمد هاشم داخته ) و کمک کارشناسان اداره محیط‌زیست منطقه آزاد قشم روی آن مرجان بکارم. مرجان‌ها خانه امن ماهی‌ها به‌حساب می‌آیند. غرق کردن خودروها، تانک‌ها و هواپیماها به‌منظور ساخت زیستگاه مصنوعی جانداران دریایی و به‌منظور بازسازی ذخایر آبزیان در دنیا مرسوم است. از طرفی ایجاد مانع در دریا باعث جلوگیری از صید ترال و حفظ بستر دریا و موجوداتش می‌شود. زیستگاه‌های مصنوعی می‌توانند پذیرای غواصی‌های تفریحی باشند و این کار باعث می‌شود سایت‌های مرجانی طبیعی و چند صد هزار ساله حفظ شوند.

ویلی چه طور غرق می‌شود؟

سکوهای بتنی که طبق استانداردهای جهانی ساخته شده اند در منطقه‌ای مشخص از دریا که کارشناسان اداره محیط‌زیست منطقه آزاد قشم آن را انتخاب کردند (روبروی پارک آفتاب) غرق شدند و ویلی بعد از باز کردن موتور الکتریکی و باتری و جوی استیک، اسکلت فلزی آن (به دلیل مستعمل بودن قابل‌استفاده و بازسازی نیست) روی یک سکوی بتنی نصب می‌شود. این زیستگاه مصنوعی با نام ویلی طرحی پایلوت برای ایجاد سایت‌های مصنوعی بیشتر در جزیره قشم است. 

«زیستگاه مصنوعی ویلی» اما پایان کار نیست! 

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

بعد از ساخت زیستگاه مصنوعی چه اتفاقی می افتد؟

 با ایجاد این زیستگاه مصنوعی و محیطی امن برای آبزیان به‌تدریج حیات دور این سکوها که فرمول بتن خاصی دارند شکل می‌گیرد و البته تلاش خواهیم کرد تا تکه‌های مرجان را که در بستر دریا از صخره‌ها جداشده‌اند و در صورت رها بودن در کف دریا می‌میرند جمع‌آوری و با کورال کلیپ روی بدنه ویلی و سکوها نصب شوند. این کار باعث افزایش سرعت شکل‌گیری حیات و انتشار مرجان‌ها خواهد شد.

در حال حاضر بخش قابل توجهی از مرجان های جزیره قشم به دلیل غواصی های تفریحی متعدد و عدم توجه به پروتکل های حفاظت از مرجان ها در هنگام غواصی نابود شده اند. این زیستگاه ها کمک می کنند تا فشار از روی زیستگاه های طبیعی مرجان برداشته شود. بر اساس دستورالعمل های جدید، غواصی روی مرجان ها ممنوع خواهد شد و فقط در زیستگاه های مصنوعی غواصی های تفریحی باید انجام شود. 

وسایل الکتریکی ویلی چه می‌شوند؟

ویلی آخرین سفرش را برای جمع آوری کمک‌های مالی برای خرید ویلچرهای برقی برای اعضا نیازمند انجمن دیستروفی ایران انجام داد و به مدت 24 ساعت از روستای گوران تا لافت به طول ۵۱ کیلومتر را روی آب طی کرد. موتورهای ویلی همراه با بدنه آخرین سفرشان را نه روی زمین بلکه روی آب دریا و در داخل خورهای جنگل حرا طی کرد و بهانه‌ای شد برای جمع آوری کمک‌های مالی که با حمایت فوق العاده شما ۹ ویلچر برقی خریداری  و به اعضا نیازمند تحویل داده شد. 

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

دیستروفی عضلانی دوشن یک بیماری پیشرونده نادر است که در نهایت تمام عضلات ارادی را تحت تاثیر قرار می دهد و عضلات قلب و تنفس را در مراحل انتهایی درگیر می کند. امید به زندگی در حدود ۲۵-۲۶ سال تخمین زده می شود ولی در افراد مختلف متفاوت است. با مراقبت های پزشکی کامل مردان مبتلا به این بیماری تا ۳۰ سالگی هم عمر می کنند.

نحوه همراهی شما

چه طور کمک کنیم؟

برای خرید ویلچرهای برقی برای کودکان ساکن مناطق کمتربرخوردار و مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن، هر مبلغی که مد نظر دارید را به اطلاعات بانکی متعلق به انجمن حمایت از مبتلایان به دیستروفی واریز کنید. در تلاشیم برای حداقل 10 عضو مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن ویلچر برقی بخریم. 

 

میزان کمک های مالی جمع آوری شده ( هدف 350 میلیون تومان)
تا به اینجا هزینه خرید 9 ویلچر برقی تامین شده است 94.2%
Skip to content