جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویلی، ویلچری که خانه ماهی‌ها می‌شود

من، سعید ضروری، ماجراجوی دارای معلولیت به‌منظور نشان دادن جدی بودن خطر نابودی مرجان‌ها به خاطر غواصی بیش از حد در سایت های مرجانی، گرمایش و آلودگی آب دریاها و … قصد دارم ویلی (ویلچر برقی) را بعد از 13 سال و طی کردن مسافتی بیش از 1 دور به دور کره مریخ (21 هزار کیلومتر) و همراهی در سفرها و ماجراجویی‌های شگفت‌انگیزم در دریا غرق کنم و با کمک کارشناسان اداره محیط‌زیست منطقه آزاد قشم روی آن مرجان بکارم. مرجان‌ها خانه امن ماهی‌ها به‌حساب می‌آیند. غرق کردن خودروها، تانک‌ها و هواپیماها به‌منظور ساخت زیستگاه مصنوعی جانداران دریایی و به‌منظور بازسازی ذخایر آبزیان در دنیا مرسوم است. از طرفی ایجاد مانع در دریا باعث جلوگیری از صید ترال و حفظ بستر دریا و موجوداتش می‌شود. زیستگاه های مصنوعی می‌توانند پذیرای غواصی‌های تفریحی باشند و این کار باعث می‌شود سایت‌های مرجانی طبیعی و چند صد هزار ساله حفظ شوند.

ویلی چه طور غرق می‌شود؟

سکوهای بتنی که طبق استانداردهای جهانی ساخته شده اند در منطقه‌ای مشخص از دریا که کارشناسان اداره محیط‌زیست منطقه آزاد قشم آن را انتخاب کردند (روبروی پارک آفتاب) غرق می‌شوند و ویلی بعد از باز کردن موتور الکتریکی و باتری و جوی استیک، اسکلت فلزی آن (به دلیل مستعمل بودن قابل‌استفاده و بازسازی نیست) روی یک سکوی بتنی نصب می‌شود. این زیستگاه مصنوعی با نام ویلی طرحی پایلوت برای ایجاد سایت های مصنوعی بیشتر در جزیره قشم است. 

«زیستگاه مصنوعی ویلی» اما پایان کار نیست! 

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

بعد از ساخت زیستگاه مصنوعی چه اتفاقی می افتد؟

 با ایجاد این زیستگاه مصنوعی و محیطی امن برای آبزیان به‌تدریج حیات دور این سکوها که فرمول بتن خاصی دارند شکل می‌گیرد و البته تلاش خواهیم کرد تا تکه‌های مرجان را که در بستر دریا از صخره‌ها جداشده‌اند و در صورت رها بودن در کف دریا می‌میرند جمع‌آوری و با کورال کلیپ روی بدنه ویلی و سکوها نصب شوند. این کار باعث افزایش سرعت شکل‌گیری حیات و انتشار مرجان‌ها خواهد شد.

در حال حاضر بخش قابل توجهی از مرجان های جزیره قشم به دلیل غواصی های تفریحی متعدد و عدم توجه به پروتکل های حفاظت از مرجان ها در هنگام غواصی نابود شده اند. این زیستگاه ها کمک می کنند تا فشار از روی زیستگاه های طبیعی مرجان برداشته شود. بر اساس دستورالعمل های جدید، غواصی روی مرجان ها ممنوع خواهد شد و فقط در زیستگاه های مصنوعی غواصی های تفریحی باید انجام شود. 

این پروژه توسط کلوپ دریایی یاس و با حمایت اداره محیط زیست منطقه آزاد قشم روبروی ساحل آفتاب با نام «زیستگاه مصنوعی ویلی» اجرا شده است. 

وسایل الکتریکی ویلی چه می‌شوند؟

بعدازاینکه جسم ویلی خانه ماهی‌ها و مرجان‌ها شد، قطعات الکتریکی‌اش روی پدل بورد مخصوص نصب می‌شود. پدل بورد تبدیل به یک قایق برقی خواهد شد که می‌تواند مسافت زیادی در دریا طی کند. (تنها روشی که توسط من امکان هدایت قایق به دلیل ضعف عضلانی در دست ها امکان پذیر است) این طی کردن مسافت (به‌زودی اعلام می‌شود) برای حمایت از کودکان مبتلابه دیستروفی عضلانی دوشن* انجام می‌شود. در همین سایت می‌توانید با پرداخت هر مبلغی به خرید ویلچر برقی برای این کودکان که عموماً در مناطق کمتر برخوردار زندگی می‌کنند کمک کنید. مبالغ مستقیم به‌حساب انجمن دیستروفی ایران واریز می‌شوند و تمام گزارش‌های مالی و تحویل ویلچرها در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

پدل بورد معلولین سعید ضروری زیستگاه ویلی

دیستروفی عضلانی دوشن یک بیماری پیشرونده نادر است که در نهایت تمام عضلات ارادی را تحت تاثیر قرار می دهد و عضلات قلب و تنفس را در مراحل انتهایی درگیر می کند. امید به زندگی در حدود ۲۵-۲۶ سال تخمین زده می شود ولی در افراد مختلف متفاوت است. با مراقبت های پزشکی کامل مردان مبتلا به این بیماری تا ۳۰ سالگی هم عمر می کنند.

نحوه همراهی شما

چه طور کمک کنیم؟

برای خرید ویلچرهای برقی برای کودکان ساکن مناطق کمتربرخوردار و مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن، هر مبلغی که مد نظر دارید را به اطلاعات بانکی متعلق به انجمن حمایت از مبتلایان به دیستروفی واریز کنید. در تلاشیم برای حداقل 10 عضو مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن ویلچر برقی بخریم. 

قیمت هر ویلچر برقی بین 40 تا 45 میلیون تومان است.

شماره کارت:

6395997000094430

شماره شبا:

IR730150000010320100359847

شماره حساب:

10320100359847

بانک سپه – انجمن حمایت از مبتلایان به دیستروفی

لینک پرداخت انلاین (درگاه سیزپی)

نمودار زیر هر چند روز یکبار اپدیت می شود

میزان کمک های مالی جمع آوری شده ( هدف 500 میلیون تومان)
15.2%

لطفا و در صورت تمایل به دریافت اطلاعات و خبرهای مربوط به این طرح حمایتی، بعد از واریز کردن هر مبلغی، فرم مربوطه را پر کنید. برای دریافت اطلاعات بانکی مربوط به انجمن حمایت از بیماران دیستروفی، کلمه ویلی را به سرشماره 30007732010449 ارسال کنید. اطلاعات بانکی برای شما پیامک می شود. 

Skip to content