جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مـرد کوچک، سفرهـای بزرگ

سفر با کوله پشتی

گزارش اختصاصی سعید ضروری از ‌جوان معلولی که درون کوله‌پشتی دوستانش سفر می‌کند

مـرد کوچک، سفرهـای بزرگ

مدتی پیش تصاویر فردی با معلولیت شدید روی کوله‌پشتی و بر کول دوستانش در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. ‌این عکس‌ها نشان می دهد که او به کمک دوستانش و با استفاده از کوله‌پشتی مخصوص به سفرها و مناطقی می‌رود که با استفاده از ویلچر امکان رفتن به آنها وجود ندارد.
تصویر مـرد کوچک، سفرهـای بزرگ
این ماجرای سفرهای ‌‌کوین چندلر است؛ فرد دارای معلولیتی که با اراده خود و کمک ویژه دوستانش به سفری عجیب و پرهیجان و البته دشوار رفته است. او به کمک دوستانش از دیدنی‌های فرانسه، انگلستان و ایرلند بازدید کرده است. کوین در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید‌ حتی به کمک دوستانش برای بازدید از یک صومعه از حدود 600 پله بالا رفته است.

مارکوپولوی کوچک

کوین چندلر 30 سال دارد و در فورت وین ایندیانای آمریکا زندگی می‌کند. او در رشته مشاوره تحصیل‌ کرده است و از راه نوشتن کتاب و ویرایش پادکست‌ها امرارمعاش می‌کند. آقای ماجراجو، موسسه غیردولتی Carry Kevan را هم مدیریت می‌کند که مربوط به سفرهایش است. کوین به بیماری آتروفی عضلات ستون فقرات مبتلاست که نوعی بیماری عضله است. او برای حرکت از ویلچر استفاده می‌کند، اما سفرهایش ابعاد جهانی پیدا و هدف‌های مهمی را نیز برای خود تعریف کرده است، چون دوستانش او را که حدود‌ 29 کیلوگرم وزن دارد درون کوله می‌گذارند و به مناطق بکری می‌برند که دست یافتن معلولان به این مناطق شدنی نیست‌.

کوله جادویی

کوین همیشه به سفر فکر می‌کند و عاشق سفر است و همواره در ذهنش خود را در حال ماجراجویی و سفر به مناطق دوردست می‌بیند، اما این رؤیا تا مدتی پیش به دلیل مشکلاتی مانند استفاده او از ویلچر ‌و چالش‌های سفر در رابطه با محیط‌های سخت و در برخی موارد نامناسب بودن ساختمان‌ها و مناطق بکر هیچ گاه فرصت تحقق نمی‌یافت، اما بالاخره راهکاری پیدا شد که به رویاهای کوین رنگ و بوی واقعیت داد.

کوین در ارتباط با اولین جرقه‌های ایده سفرش می‌گوید: منزل دوستانم نزدیک خانه‌ام است، اما برای تردد مناسب‌سازی نشده‌اند و آنها همیشه مرا برای بالا رفتن از پله‌ها بغل می‌کنند. برای حل این مشکل به این فکر افتادیم که کوله‌ای ابتدایی بسازیم و آن را آزمایش کنیم.

آن طور که او می‌گوید با استفاده از این کوله به سفرهای کوتاه رفتند و ایده‌شان ‌اجرایی شد.

کوین می‌گوید: همیشه آرزو داشتم به اروپا بروم و باتجربه سفرهای کوتاه با کوله‌ تصمیم گرفتیم این رویا را محقق کنیم. برایمان مهم نبود چگونه انجامش خواهیم داد فقط می‌خواستیم ‌پیش برویم. دوستانم برایم سنگ تمام گذاشتند. رفاقت من با آنها سال‌ها تداوم یافت و دوستان نزدیکم بودند، حتی یکی از آنها در منزل من زندگی می‌کند.

کوین و دوستانش تلاش زیادی برای تحقق این هدف انجام دادند و در این راه افراد زیادی هم حامی و پشتیبان‌شان بودند.

هدف، زندگی کامل

چالش‌های زندگی معلولان در زندگی روزمره از سایر افراد بسیار بیشتر است. برخی افراد دارای معلولیت، ولی از سد این چالش‌ها عبور می‌کنند و تمام توان خود را به کار می‌گیرند تا باوجود مشکلات، همچنان زندگی فعال و پویایی داشته باشند و حداقل خودشان باعث محدودیت خودشان نشوند.

کوین در این باره می‌گوید: هر روز برای من یک نوع ماجراجویی است! ‌ملاقات با افراد جدید، گذراندن وقت با دوستان عزیز و خانواده، کشف محل زندگی خود و جهان بزرگ خارج از آن، همه اینها برای من هیجان‌انگیز است. زندگی روزمره به کامل‌ترین شکل ممکن هدف من است.

حادثه در ایرلند

سفر کردن یعنی دور شدن از محدودیت امن خانه و منزل، یعنی دل به خطر زدن و این موضوع برای کوین با معلولیت شدید بسیار متفاوت‌تر است.

آقای ماجراجو درباره چالش‌‌ و خطرهایی که در این سفر او را تهدید ‌کرد،‌ می‌گوید: بودن در محیط‌های طبیعی، چالش‌های زیادی به همراه دارد؛ خطراتی مثل بیماری، بودن در باد، باران و طی کردن مسافت‌های طولانی، اما این سفر توان جسمی بالایی نیز نیاز داشت. او درباره یکی از حوادثی که در طول این سفر‌ برایشان اتفاق افتاد می‌گوید: در ایرلند وقتی در اتوبان حرکت می‌کردیم از مسیر خارج شدیم و تصادف کردیم. در این حادثه بینی آقای ماجراجو‌ شکست، اما او و دوستانش خیلی سریع اوضاع را کنترل کردند و به سفر ادامه دادند. کوین ادامه می‌دهد: من همیشه دوست داشتم در مراتع زیبای انگلیس باشم و از دیدن مناظرش لذت ببرم. دوستانم این را می‌دانستند و وقتی داشتیم از آنجا عبور می‌کردیم در محلی فوق‌العاده زیبا مرا روی زمین گذاشتند و به دشت‌ها و مراتع زیبا خیره شدم و به آرزویم رسیدم.

دوستان واقعی

سفر کوین با کوله‌پشتی از چند نظر اهمیت دارد و آن هم این که او موانع بر سر آرزوهایش را از راهی متفاوت برداشته است. او توانست نشان دهد اگر دوستان کنار هم باشند ‌و به هم کمک کنند، می‌توانند سختی‌ها را جا بگذارند و به آرزوهای یکدیگر جامه‌عمل بپوشانند.‌

کوین می‌گوید: بسیاری از افراد این ایده را غیرقابل اجرا می‌دانستند و باور نمی‌کردند می‌شود به این سفر طولانی و سخت رفت. به عقیده من این موضوع بزرگ‌ترین چالش بود. افراد نمی‌دانستند ما دقیقا درباره چه موضوعی صحبت می‌کردیم، اما با هر سختی‌ای بود ما توانستیم بودجه سفر را جمع‌آوری کنیم. ما در دیدارهای چهره به چهره با مردم بودیم و همه‌جا برای من شگفت‌انگیز و فوق‌العاده بود. آن طور که این مرد عاشق سفر درباره دوستانش توضیح می‌دهد، رفاقت او با دوستانش مانند سایر دوستی‌هاست با این تفاوت که رابطه عمیقی میان آنها وجود دارد‌.

این رفاقت باعث شد دوستان کوین برای سه هفته‌ زندگی و کار خود را رها کنند و دوست کوچکشان را به کول بکشند. کوین می‌افزاید:‌ کنار هم شاد بودیم و از سفر لذت بردیم. آنها در غذا خوردن و دوش گرفتن و لباس پوشیدنم کمکم کردند. این اتفاق‌ها در سایر دوستی‌ها نمی‌افتد. پیام ما در این سفر این بود که در هر شرایطی به هم کمک کنیم و این کارمان نماد خوبی برای این پیام بود‌.

سفر 36 هزار دلاری

یکی از سوال‌های مشترک خیلی از افرادی که از سفرهای کوین باخبر شده‌اند، این است که او هزینه‌ سفر را چگونه تأمین می‌کند. چراکه انجام چنین سفرهایی هزینه زیادی دارد و معمولا افراد عادی‌ نمی‌توانند از پس مخارج آن ‌براحتی بربیایند.

آقای ماجراجو ‌درباره این که بودجه موردنیاز سفرش را چطور تأمین کرده، می‌گوید: در سفری که به اروپا داشتم چهار نفر همراهم بودند و 12 نفر هم شرایط را برای سفر ما مهیا کردند که شامل ساخت کوله و هماهنگی‌های لازم می‌شود. کوین و دوستانش از کمک‌های مردمی برای این سفر استفاده کردند. جالب است بدانید 800 نفر در تأمین بودجه سفر آنها سهیم هستند.

این افراد نیکوکار 36 هزار دلار برای عملی کردن آرزوی کوین هزینه کردند. علاوه بر این، 60 نفر هم در سراسر دنیا به پوشش خبری این سفر پرداختند‌، به گفته کوین رسانه‌های مختلف همکاری خیلی خوبی با او داشتند و شبکه‌های مختلفی با او و دوستانش مصاحبه کردند.

فیلم و کتاب، پس از سفر

سفر کوین مورد توجه بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی مطرح دنیا قرار گرفت، چون او در مدت سه هفته از بخش‌هایی از اروپا دیدن کرد. پس از سفر نیز کوین‌ فعالیت‌های قابل‌توجهی انجام داد. خودش دراین باره می‌گوید: بعد از سفر به کمک همین دوستان، موسسه‌ای غیردولتی تأسیس کردیم و فیلم سفر را ساختیم.

علاوه بر این ماجراجوی کوچک،‌ کتابی درباره سفرش نوشت‌. چون قصد دارد از این طریق ‌به سایر افراد‌ انرژی بدهد و یادآور شود کارهای سخت نیز شدنی است.

او ادامه می‌دهد: ما دوست داریم روحیه کمک به یکدیگر را ترویج دهیم تا افراد به معلولان کمک کنند و به این شکل رؤیاهای افرادی که دچار معلولیت هستند نیز عملی شود.

آن طور که کوین می‌گوید شاید خیلی‌ها به این موضوع توجه نکرده باشند که بسیاری از مناطق زیبا و دیدنی دور از دسترس معلولان است و در حالت عادی آنها از دیدن این زیبایی‌ها محروم خواهند بود. به گفته او‌ اما اگر افراد مانند دوست کنار یکدیگر باشند و به هم کمک کنند، بسیاری از رویاها به حقیقت بدل می‌شود. برای کوین این سفر همچنان ادامه دارد و او برای فرهنگ‌سازی‌هایی که مدنظرش است، تلاش می‌کند.

تشکر از ایرانی‌ها

کوین بعد از این که اطلاع پیدا کرد برخی ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی ‌نسبت به فعالیت‌های او واکنش نشان داده‌اند در پیامی‌ ویدئویی از ایرانی‌ها تشکر کرد. او در این پیام تصویری می‌گوید: از یکی از دوستانم در ایران شنیدم داستان زندگی من در رسانه‌های اجتماعی ایرانی به اشتراک گذاشته‌شده که این واقعا جالب و هیجان‌انگیز است.

از شما به خاطر به اشتراک گذاشتن ماجرای من و دوستانم سپاسگزارم. تابستان سال گذشته ما به فرانسه، انگلستان و ایرلند رفتیم و با مناطقی روبه‌رو شدیم که با ویلچر قابل دسترس نبود؛ در حالی که من معمولا از ویلچر استفاده می‌کنم. در نتیجه یک کوله‌پشتی ساختیم تا دوستانم مرا حمل کنند و لحظات بسیار خوبی را با هم گذراندیم. در خیابان‌های پاریس گشتیم، از مناطق مختلف انگلستان عبور کردیم و سپس سفر را با رفتن به جزیره‌ای در سواحل ایرلند به نام اسکلیگ مایکل به پایان رساندیم. ما از 600 پله برای رسیدن به یک صومعه‌ بسیار قدیمی و 1400 ساله بالا رفتیم که تجربه خوبی محسوب می‌شد و در حال حاضر ما در تلاش برای کمک کردن به سایر افراد جهان هستیم تا بتوانند باوجود ناتوانی هر آنچه را دوست دارند، ببینند و هر کاری را که دوست دارند انجام دهند و این شامل افرادی که از اشخاص دیگر مراقبت می‌کنند هم می‌شود. در نتیجه پیام ما برای مردم این است که به یکدیگر کمک کنند.

سعید ضروری

جام‌جم

آخرین مطالب

Skip to content