گردشگری یخی!

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در آب و هوای مناسب سفر کنند و مقاصد گردشگری را هم براساس همین ویژگی انتخاب می‌کنند و به همین دلیل در زمستان تعداد گردشگران کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی هستند تعدادی از عاشقان سفر که زمستان را فرصتی خاص و فوق‌العاده برای سفر می‌دانند و وقتی سفر می‌روند هر چه هوا سردتر و احتمال بارش برف بیشتر باشد آنها انتخاب درست‌‌تری کرده‌اند.

گردشگری یخی هر چند به دلایل مختلف طرفداران کمی دارد، اما آنهایی که این نوع گردشگری را انتخاب می‌کنند چهره متفاوتی از طبیعت را تجربه می‌کنند که کمتر کسی جرات می‌کند به سمتش برود.

گردشگری یخی - جنگل ارفع ده - عکس: یوسف احمددین
گردشگری یخی – جنگل ارفع ده – عکس: یوسف احمددین

کمپ برفی

سفر در زمستان نیاز به اطلاعات و آگاهی بسیار بیشتری نسبت به سایر فصل‌ها دارد. هر چه شرایط محیطی خشن‌تر شود امکانات و تجهیزات سفر متفاوت‌تر می‌شود. یکی از برنامه‌های هیجان‌انگیز کمپ در طبیعت است که در زمستان و با بارش برف طرفداران خاص خودش را پیدا می‌کند.

افرادی که به سراغ چنین سفری می‌روند در رابطه با انتخاب نوع چادر، لباس و کیسه خواب باید بسیار دقیق عمل کنند. در صورت داشتن لباس و تجهیزات مناسب این نوع سفر بسیار دلنشین می‌شود که و البته مورد توجه ماجراجویان سرما دوست قرار می‌گیرد.

افرادی که سراغ این نوع کمپ می‌روند تمام سختی سفر و چالش‌‌هایش را برای دیدن مناظر برفی به جان می‌خرند. از جمله خطراتی که در چنین محیط‌هایی وجود دارد خطر حمله حیوانات وحشی و یخ‌زدگی و گم‌شدن در جنگل‌ها و محیط‌هایی است که به‌واسطه بارش برف تغییر چهره داده‌اند.

ماجراجویانی که سراغ اقامت در محیط‌های برفی می‌روند دلایل خود را مواجه شدن با چالش‌های خود خواسته و تجربه دیدن مناظر متفاوت اعلام می‌کنند و مهم‌ترین موضوع برای آنها رعایت مسائل ایمنی در سفر و حفظ شرایط کنترل شده است که در اولویت قرار دارد. ماجراجویان واقعی بی‌گدار به آب نمی‌زنند و بخوبی می‌دانند که لذت بردن از طبیعت در گرو رعایت مسائل ایمنی است.

یخ‌نوردی، هیجان و دیگر هیچ

در روزهای برفی در حالی که بسیاری از افراد از پشت پنجره بارش ملایم برف را تماشا می‌کنند برخی افراد به تکاپو افتاده و به آبشارها و دره‌هایی فکر می‌کنند که بزودی کاملا یخ‌زده و برای آنها محلی برای تخلیه انرژی و لذت بردن از طبیعت وحشی می‌شوند.

بالارفتن از آبشارها و صخره‌های یخ‌زده از جمله فعالیت‌های عده‌ای یخ‌نورد است که بعد از کسب تجربیات زیاد و گذراندن آموزش‌های فشرده و البته سخت به مهارت‌های لازم دست پیدا کرده‌اند. برای آنهایی که تصمیم می‌گیرند تجربیات متفاوتی را در زندگی خود رقم بزنند یخ و برف و سرمای استخوان‌سوز مانع به شمار نمی‌آیند، چرا که در انتها لذتی فراموش نشدنی را تجربه خواهند کرد.

عرفان اروجی - حسن جنیدی
عرفان اروجی – حسن جنیدی

گردشگری و ورزش‌های زمستانه

برخی مناطق در زمستان به خاطر داشتن پیست‌های اسکی حال و هوای کاملا متفاوتی پیدا می‌کنند و گردشگران زیادی برای انجام ورزش‌های برفی مانند اسکی و اسنوبورد به سمت این مناطق که عموما کوهستانی هستند می‌روند. از طرفی شهرهای سرد سیری در دنیا وجود دارند که با داشتن زمین‌های بزرگ پاتیناژ طبیعی یا مصنوعی گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشند.

برگزاری جشنواره‌های مجسمه‌های یخی و برفی از دیگر جاذبه‌هایی است که باعث می‌شود در زمستان هم گردشگران چرخ اقتصادهای محلی را به گردش درآورند.

مدیران گردشگری با شناخت پتانسیل‌هایی از این دست و با برنامه ریزی صحیح براحتی می‌توانند جاذبه‌های کافی برای هدایت گردشگران عادی و حرفه‌ای به سمت گردشگری زمستانه ایجاد کنند.

گردشگری زمستانه به نظر می‌رسد بتدریج طرفداران بیشتری پیدا کند و البته براساس برخی تحقیقات افزایش دمای کره زمین می‌تواند تهدیدی بزرگ برای این بخش از صنعت گردشگری باشد. به نظر می‌رسد طراحی و مدیریت انواع بسته‌های گردشگری زمستانه می‌توانند گردشگران عمومی را هم به این سمت هدایت کند.

تجهیزات سفرهای برفی

طبیعت‌گردی در زمستان همان‌طور که اشاره شد نیاز به اطلاعات و آگاهی بیشتری نسبت به سفر در سایر فصل‌ها دارد.

انتخاب لباس مناسب ارتباط مستقیمی با حفظ جان گردشگر دارد و بر‌خلاف تصور برخی افراد با زیاد لباس پوشیدن نمی‌توان در محیط‌های بسیار سرد دوام آورد.

پوشیدن لباس‌های مخصوص برای دماهای پایین علاوه بر این‌که وزن بسیار کمی دارند می‌توانند براحتی شرایط متفاوت را ایجاد کنند هر‌چند خرید چنین لباس‌هایی قیمت بالایی دارد، اما برای آنهایی که عاشق چنین سفرهایی هستند ارزشش را دارد و در طول سال بتدریج اقدام به تکمیل امکانات سفرهای زمستانی خود می‌کنند.

شاید باور نکنیم کاپشنی که تنها 750 گرم وزن دارد اگر در زیر آن لایه‌های مناسب لباس پوشیده شده باشد می‌تواند تا دمای 15- درجه و حتی بیشتر تجربه متفاوتی از برف بدون یخ‌زدگی را به همراه داشته باشد.

موضوع مهم دیگری که وجود دارد سازش‌پذیری و عادت بدن به دماهای پایین است که بعد از مدتی این موضوع در گردشگران یخ و برف ایجاد می‌شود و بدن مقاومت بیشتری نشان می‌دهد.

داشتن تغذیه مناسب و مشورت گرفتن از کوهنوردان حرفه‌ای که تجربه صعودهای زمستانی و فنی را دارند می‌تواند دنیای شما را برای همیشه تغییر دهد و ابعاد جدیدی از لمس طبیعت را نشان دهد.

سعید ضروری – روزنامه نگار

ضمیمه چمدان جام جم

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here